امروز: دوشنبه 2 اردیبهشت 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مبانی نظری سازمانهای بیمه

مبانی نظری سازمانهای بیمه دسته: بیمه
بازدید: 73 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 37 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 12

مبانی نظری سازمانهای بیمه

قیمت فایل فقط 18,700 تومان

خرید

پیشینه ومبانی نظری پژوهش سازمانهای بیمه

توضیحات:

فصل دوم پژوهش کارشناسی ارشد (پیشینه ی پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی کامل به شیوه APA  جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو پایان نامه

منبع :                          دارد (به شیوه APA)

نوع فایل:                      WORD و قابل ویرایش


قسمتی از مبانی نظری متغیر:

موسسات بیمه از جمله نهادهای مالی هستند كه در كنار تامین امنیت اقتصادی سرمایه، در ایجاد منابع مالی در فواصل زمانی دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت­ها، به­خصوص در بیمه­های بلند­مدت می­توانند موجب تحرك و پویایی و توسعه بازارهای مالی شوند و با انباشت سرمایه زمینه­های لازم را برای رشد اقتصادی فراهم كنند.

مروری کوتاه بر تاریخچه بیمه

با محوری شدن روزافزون روابط و كیفیت خدمات در كسب­و­كار و دستیابی به سود بیشتر از طریق داشتن مشتریان وفادار نسبت به جذب مشتریان جدید، استفاده از ابزار­های بهبود عملكرد مورد توجه قرار گرفته است. در چنین محیطی موفقیت بازار برابر است با این­كه یك سازمان بتواند حداكثر سودی را كه مقدور است از مجموعه مشتریان خود بدست آورد. برای این منظور ضروری است كه مدیریت سازمان به استراتژی­هایی روی آورد كه بتواند از آن­ها برای توسعه و بهبود عملكرد خود و پیشی گرفتن از رقبا استفاده كرده و از همه مهم­تر آنكه بتواند مشتریان را به مشتریان وفادار تبدیل کند. ایجاد وفاداری در مشتری وابسته به میزان رضایتی است كه مشتری از انجام معامله با سازمان در خود احساس می­كند. شركت­های ارائه­دهنده خدمات بیمه­ای نیز مانند هر سازمان انتفاعی دیگری در پی كسب سود بیشتر و دست­یابی به مزیت­های رقابتی در دنیای رقابتی امروز هستند. شركت­های بیمه نسبت به سود حاصل از روابط با مشتریان، بسیار علاقه­مندند؛ زیرا آنان تحت فشار شدید رقابتی از سوی رقبای خود درصنعت قرار دارند. بر اساس اصل 44 قانون اساسی در زمینه خصوصی­سازی فعالیت­ها، اولین شركت بیمه خصوصی در ایران در سال 1383 آغاز به كاركرد و بعد از آن از سال 83 تا 87، 15 شركت بیمه خصوصی به ارائه خدمات بیمه­ای در كشور  پرداختند. (عبدالوند و همکاران، 1387) تا پیش از آغاز به­كار شركت­های بیمه خصوصی وظیفه ارائه خدمات بیمه­ای بر عهده شركت­های بیمه دولتی بود. از آن­جاكه این شركت­ها وابسته به دولت بوده و به پشتوانه سرمایه­های دولتی فعالیت می­كردند، بازاریابی و رعایت اصول بازاریابی در فعالیت­هایشان بسیاركمرنگ بود. اما شركت­های بیمه خصوصی از آن­جا كه باید پاسخگوی سهام­داران خود بوده و میزان سودشان ارتباط مستقیمی با عملكردشان دارد، این روزها با توجه به رقابت بسیار نزدیك و تنگاتنگ با دیگر رقیبان خود در پی ایجاد بهبود عملكرد و سودآوری در بازار هستند. یافتن روش­ها و استراتژی­هایی كه بتواند هر چه بیشتر به ایجاد، افزایش سهم بازار، افزایش سودآوری و رشد در حق بیمه منجر شود، دغدغه امروز این شركت­ها است. بنابراین بررسی و تحقیق درخصوص عواملی كه می­توانند بر موارد نامبرده در یك شركت تاثیر گذاشته، و باعث یافتن راهكار­های مناسب شود، ضروری به­نظر می­رسد.

دیدگاه­های مختلف در مورد بیمه

سازمان­های بیمه درمانی مناسب­ترین گزینه­ای است كه با ماهیتی مستقل، منابع مالی مورد نیاز خود را از طریق مشاركت عمومی افراد سالم تأمین می­كند و نیاز این افراد را در زمان بیماری فراهم می­سازد. (مقدسی و حسینی، 2011) از دیدگاه فردی، بیمه با فراهم نمودن امكان پرداخت مقدار كمی پول، در حالت­های عادی (نه بیماری) به­منظور دریافت مقدار زیادی مزایا در وضعیت­های غیر معمول و خیلی مشكل (بیماری) منجر به ایجاد منفعت خالص می­گردد. از دیدگاه جامعه، بیمه روشی برای یك كاسه كردن (انباشت) خطر می­باشد. بنابراین مخاطرات یك فرد به­جای این­كه توسط خود او پوشش داده شود، به وسیله­ی افراد زیادی تحت پوشش قرار می­گیرد. در چنین شرایطی منافع كافی جهت پوشش مخاطرات، جمع­آوری می­گردد. در­ضمن مشاركت­كنندگان با آگاهی از برخورداری از مراقبت­های سلامت به هنگام ضرورت، احساس آرامش روانی خواهند کرد. (عرب، 2010)

نقش بیمه

شركت­های بیمه از جمله نهادهای مهم و محوری مالی هستند كه به موجب ماهیت فعالیت­شان یكی از كانال­های مهم پس انداز می­باشندكه علاوه بر تامین امنیت فعالیت­های اقتصادی از طریق ارائه خدمات بیمه­ای و به­كارگیری منابع مالی انباشته شده نزد خود در بازار­های مالی می­توانند نقش بسیار اساسی و تعیین­كننده­ای در تحرك و پویایی در این بازار­ها و تامین وجوه قابل سرمایه­گذاری فعالیت­های اقتصادی داشته باشند، بیمه نه­تنها نقش یك واسطه­گر مالی را ایفا می­كند بلكه از دو جنبه دیگر نیز می­تواند در اقتصاد نقش ایفا نماید:

1)    نقش آن در جبران خسارت

2)    نقش آن به عنوان یك نهاد سرمایه­گذار

وقفه زمانی بین دریافت حق بیمه و پرداخت خسارت در صورت وقوع، وجوه انباشته شده تحت عنوان ذخایر فنی را فراهم می­آورد كه در حقیقت امكان مشاركت فعال شركت­های بیمه در بازار سرمایه­گذاری را به­وجود می­آورد. بنابراین از دیدگاه عملكردی شركت­های بیمه می­توانند از دو كانال انباشت سرمایه و نوآوری فنی روی رشد اقتصادی تاثیر داشته باشند. با توجه به نقش انكارناپذیر صنعت بیمه در جبران خسارت و جایگاه آن به عنوان یك نهاد سرمایه­گذار و رویكرد واسطه­گری مالی، بیمه می­تواند با ایجاد ارزش افزوده، به تشكیل درآمد ملی كمك شایان توجهی بنماید. (رحیمی کلور، 2012)

قیمت فایل فقط 18,700 تومان

خرید

برچسب ها : مبانی نظری وپیشینه تحقیق سازمانهای بیمه , پیشینه ومبانی نظری پژوهش سازمانهای بیمه , مبانی نظری پژوهش سازمانهای بیمه

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر